10. Osvětlení a hlídače napětí

Po dokončení vypouštěcího mechanizmu návnady jsem se pustil do zabudování osvětlení.

Osvětlení

Jako osvětlení lodi jsem chtěl mít dvě bílá světla vepředu a dvě červená vzadu. Vím že tyto barvy se takto ve skutečnosti u lodí nepoužívají, ale mě to takto vyhovuje. Jako zdroj osvětlení jsem si vybral velké LED diody průměru 10 mm (zakoupené v www.gme.cz) a jakou pouzdro na tyto diody jsou použil led baterky od vietnamců, do kterých se bez velkých úprav krásně vešly.

Každá LED dioda musela mít ještě předřazen odpor, abych jí při prvním zapnutí hned neodpálil :-) Na obrázcích níže je postup napájení odporu k diodě a vše smršťovací bužírkou kryto.

Takto připravenou diodu jsem už jen vsunul do pouzdra z původní vietnamské baterky a vše vlepil do modelu.

Ovládání osvětlení

Když jsem měl diody již zalepené v modelu, potřeboval jsem je nějak zapínat a vypínat. Existují RC spínače, které tuto funkci zastanou, jenže jsou poněkud dražší. Řekl jsem si, že půjdu cestou "vykuchaného" serva. Koupil jsem si to nejlevnější servo (bylo asi 5x levnější než RC spínač) a demontoval jsem ze serva pouze malý ovládací tišťák s potenciometrem.

Od tištěného spoje jsem odstřihl drátky, vedoucí k malému motorku a místo nich jsem napájel přívodní kablíky k diodám. Po připojení k diodám jsem pomalu otáčel potenciometrem na tišťáčku, do té doby, až přestaly led diody "oscilovat" a naplno svítily. To bylo vše, co bylo potřeba k nastavení osvětlení. Po té jsem vše opět zatavil do smršťovací bužírky.

No a zde je výsledek (fotky nejsou moc zdařilé, ale svítí to opravdu pěkně až jsem byl sám překvapen).