16. Tříčlánková LiFePo baterie se servisním konektorem

V průběhu stavby jsem stále hledal, jak zvýšit kapacitu baterii, abych mohl s loďkou jezdit co nejdéle. Na skvělý nápad mě přivedl Petr Hájek (za což mu ještě jednou děkuji), který ve své zavážecí loďce použil LiFePo články z repasovaných baterií pro elektromobily. Navedl mě na stránky www.e-skutr.cz, kde prodávají LiFePo články, přesně takové, které jsem hledal. Pro svojí loďku jsem zvolil 3 články do každého plováku. Článek je LiFePo4 o rozměrech 18 x 68 x 130 mm a hmotnosti 307 g v hliníkovém pouzdře s kapacitou 10Ah. Místo kontaktů má závitové tyčky M6, což bylo při montáži výhodou, protože jsem nemusel vodiče pájet ke kontaktům článků.
Tady jsou ti krasavci :-)

Abych je mohl použít, musel jsem je zapojit do série (dostanu tak požadovaných něco málo přes 12V) a samozřejmě jsem chtěl mít k takto zapojeným článkům i servisní konektor (jak doporučuje výrobce na svých stránkách) pro lepší nabíjení každého článku.

Konstrukce baterie

Články včetně servisního konektoru budou zapojeny přesně podle tohoto obrázku.

Všechny tři články jsem spojil elektrikářskou páskou, což není moc hezké, ale smršťovací bužírku takovéto velikosti jsem nesehnal a vymýšlet nějaký "obal" mi přišlo jako ztráta času.

Jako propojky mezi články jsem použil hliníkový plech o síle 3mm, který bude propojovat články do série. Na těchto článcích je dobré, že mají jako kontakty závitové tyčky, tak že se nemusí nic pájet, stačí je jen pořádně dotáhnout maticí M6. Do propojek jsem vyvrtal otvory pro balanční vodiče, které se přišroubují k propojce.

Jako hlavní silové kabely jsem použil silikonové kabely o průřezu 4mm (snesou až 100 A), lepší by bylo je mít červený a černý, ale v elektru měli jen černý, tak sem ho musel označovat červenou smršťovací bužírkou.

Na obrázku je už zkompletovaný celý kabel, který se nasadí na baterii, jen chybí silový konektor pro nabíjení/připojení k regulátoru.

No a poslední fáze a to je nabíjení (ještě chybí zatavit celý komplet do pet flašky :-))

Tak a tady je to zatavení do PET lahve. Normálně jsem ustříhl límec z PET lahve od dvoulitrové limonády, navlékl na aku a horkovzdušnou pistolí zatavil aku články do plastu.
Dělal jsem dvě vrstvy jednu napříč a druhou napodél (jako do kříže). Na tu vrstvu napodél jsem použil třílitrovou lahev od šťávy (jinou petku o větším průměru jsem neměl:-)).