2. První test a přepážky

Spodek modelu je "hotov" a tak jsem si řekl, že vyzkouším a změřím si ponor. Jediná velká nádoba (kromě bazénu za domem :-)) byla plastová bedna na hračky, kterou používám na výměnu vody v akváriích a ta se svým rozměrem velmi dobře hodila na testování ponoru. Naskládal jsem do plováků motory, baterie a olovo, tak aby byla celková zátěž jako ve skutečnosti což bylo 4,5 kg a výsledek byl uspokojivý.

Plováky měly ponor 6cm nad hladinu, což ve finále ( v plném zatížení 6,5 Kg) bylo 3cm nad hladinou což byl můj cíl.

Přepážky

Vyndal jsem loďku z první "koupele" a jal se tvořit zpevňovací přepážky. Přepážky jsem vyráběl podle šablony viz. obrázek z překližky 8 mm. Přepážky budou následně natřeny zředěným Letoxitem, jako ochrana proti vlhkosti.

Přepážky jsou připevněny k trupu pomocí L profilů z hliníku o rozměrech 15x15x2 šroubky M4. Profily byly původně lepeny na trup chemoprenem, ale ten se neosvědčil jako dobré lepidlo na laminát a tak jsem je přilepil za použití Letoxitu a to už drží. Původně jsem si udělal přípravu na čtyři přepážky, ale postupem času jsem ty přepážky zredukoval pouze na dvě(doufám, že to bude stačit). Tady jsou ještě na obrázku všechny čtyři přepážky

Po dokončení přepážek jsem zhotovil lože pro motory. Spodek lože tvoří opět překližka o síle 8 mm a držáky jsou zhotoveny z hliníkového plechu o síle 3 mm viz obrázek.

 

Velký zádrhel

Když jsem se chtěl zeptat na modelářském fóru něco ohledně lodních šroubů a popsal jsem elektroniku v mém modelu, byl jsem nemile překvapen, když mi bylo řečeno, že použít olověné akumulátory do této sestavy je velmi nevhodné zvláště kvůli výdrži na jedno nabití. To mě dost zarmoutilo, protože výměna za LIPO baterie není finanční problém, ale hmotnostní. Když vyměním PB za LIPO, tak mi najednou chybí 2Kg váhy !!! Zvažoval jsem, jestli nesnížit výšku plováků (řezat už hotový spodek se mi nechtělo) nebo dovážit olovem, ale kdo by chtěl tahat k vodě navíc 2kg olova?
Rozhodl jsem se, že to zatím nechám tak a že pak uvidím, jak to ve finále bude s ponorem lodi.