30. Turnigy flash

(tato kapitola je věnována mému nejlepšímu kamarádovi ke 44tým narozeninám, který je také modelář ale letecký a sdílí se mnou začátečnické trable v modelařině)

Když jsem dokončil model zavážecí loďky, potřeboval jsem vysílačku, která umí vše, co jsem chtěl ovládat na loďce (rajčákové řízení, vyklápění, světla, ukazatele napětí baterií atd..).Vybral jsem si vysílačku Turnigy 9x s devíti kanálovým přijímačem, která se zdála, že bude umět vše, co jsem chtěl.

Po otestování této vysílačky jsem jako začátečník pochopil, že dostupné vysílačky (za rozumný peníz) na trhu nejsou dělané pro lodní modeláře. Hledal jsem tedy nějaké řešení, jak donutit vysílačku aby dělala to, co jsem chtěl. Jediné co bylo možné udělat, bylo flashnout software v té vysílačce.

Myšlenka dobrá ale realizace ne zase tak jednoduchá. K přeflashování software je zapotřebí programátor, což není takový problém (ani cenově) a umět propojit programátor s vysílačkou což byl pro mě trochu oříšek.
Objednal jsem si tedy programátor, konektory a kus 6-ti žilového kabelu a samozřejmě vyhledal patřičný návod. Když mi vše přišlo poštou, k mému překvapení byl programtor POUZE se šesti piny, což mě velmi překvapilo a trochu odradilo od flashování protože všechny návody, které jsem našel byly pro 10-ti pinový programátor. Po dvou týdenním váhání jsem si řekl, kdo se bojí, nesmí do lesa a pustil jsem se do toho.

Konektor na vysílačce

Demontáž vysílačky je jednoduchá věc, na zadní části vysílačky je šest šroubků, které je třeba vyšroubovat a vysílačka se rozdělí na dvě poloviny. Proto, aby se obě poloviny daly oddělit od sebe úplně, musí se ještě odpojit hlavní kabel, spojující horní díl se spodním. Když už máme obě poloviny rozděleny, nejprve musíme do spodní poloviny vyvrtat otvor, pro připojovací konektor, který jsem zvolil takový, aby se dal přišroubovat na panel(vysílačku).

Otvor na konektor jsem vyvrtal postupně vrtákem 4,8,10 mm. Vzhledem k tomu, že vnější průměr konektoru je 15mm, zvětšil jsem otvor pomocí brusného kuželového tělíska na stopce upnutého do aku vrtačky.
Šlo to docela rychle a čistě. Po zkoušce sesazení obou polovin vysílačky jsem zjistil, že jsem konektor měl posunout asi ještě o 2mm níže ke dnu vysílačky, protože při přiklopení horního dílu tam vadil prolis na baterie (musel jsem do prolisu vybrousit takový půlkulatý dolík, aby do něho konektor zapadl. Tak že pokud konektor posunete ještě trochu níže než je na obrázku, nemusíte pak dělat tu úpravu s prolisem na baterie.

 

 Za deset minut byl otvor hotový a já se mohl pustit do pájení kablíků. Odřízl jsem z kabelu asi deseti centimetrový kousek kablíku a odstranil hlavní černou izolaci a jednotlivé kablíky připájel ke konektoru.

Když byly všechny kablíky připájené, prostrčil jsem kablíky s konektorem skrz připravený otvor, konektor jsem přišrouboval dvěma šroubky M3 k boku vysílačky.
Konektor byl na svém místě a tak jsem mohl připájet druhou stranu kablíků k tišťáku s procesorem. Kablíky jsem připájel podle obrázku.

Zapojení jednotlivých barevných kablíků je na následujícím obrázku

Po připájení kablíků jsem pro jistotu smontoval vysílačku a vyzkoušel, zda jsem ji nějak nepoškodil - po zapnutí normálně fungovala, což bylo dobré zjištění. Samice konektoru je hotová a zbývá přiletovat samce na propojovací kabel. To je už bez komentáře.

Programátor

Teď přišla ta horší fáze - připojit SPRÁVNĚ programátor ke konektoru vysílačky. Návodů, jak tohle udělat není moc a hlavně nikde nebyl návod na programátor s 6-ti pinovým konektorem.

Našel jsem na netu jeden obrázek 6-ti pinového konektoru a tak jsem to podle toho zkusil. Zapojení propojovacího kablíku od programátoru tak, jak jsem to zapojil já je na následujícím obrázku.

No a tady je už finále - funkční kabel v celkovém provedení (ten programátor ještě přijde vložit do plastového krytu ale to už je jen detail)